güven sak

Cyprus gained its independence from Britain in 1960. Since then, we have had a simmering conflict between the Turkish and Greek Cypriot communities of the island. There has always been intercommunal talks to ease the inherent tensions, but they all failed to bring lasting peace.

The last serious attempt to find a solution to the Cyprus conflict was a summit held in Crans Montana in 2017, under the auspices of the UN, with the participation of the guarantor countries, Turkey, Greece and the United Kingdom. Greek Cypriot leader Nicos Anastasiades left the table, not wanting to accept the…

güven sak

Geçenlerde bir toplantıda bana tam da bu soruyu sordular. Bugün bu soruya odaklanmanın tam zamanı. Geçen hafta yeşil yeni mutabakat konusunda verimli bir haftaydı. İsterseniz o toplantıda bana sorulan soruya verdiğim cevapla başlayayım:

Şirketlerimiz yeşil mutabakata hazır mı? Değil, elbette. Bu konuda manasız hayal kurmayın. Gelin bakın neden değil ve ne yapmak lazım?

Önce geçen haftanın haberleri… Avrupa Birliği (AB), Yeşil Mutabakat konusunda konuşmaktan yapmaya nasıl geçmeyi planladığını özetleyen “Fit for 55” (55'e Uyum) paketini 14 Temmuz’da açıkladı. Açıklanan paketin içinde tam 291 sayfalık “sınırda karbon vergisi” (CBAM) düzenlemesinin başlangıç biçimi de var.

Türkiye ise yeşil Mutabakat konusunda…

güven sak

There are two types of countries in the world: Countries where life is predictable and countries where it isn’t; dull countries and interesting ones. The basic difference between these two categories of countries is the strength of their institutions. The weaker your institutions, the higher the chance that your country is interesting. I live in Turkey. Life is very interesting here.

It was a calm Friday night last week. I was thinking about my weekend plans when I first heard that a military junta was trying to take over the government. Turkey is a country with a GDP…

güven sak

(18 Temmuz 2016'da Dünya Gazetesi’nde yayımlanan yazı)

Ben bu yazıyı Ankara’da, 17 Temmuz 2016 pazar sabahı yazıyorum. Cuma akşamüstü normal bir hafta sonu tatili başlangıcıydı. Planlar her zamanki gibiydi. Cuma gecesi daha bitmeden memlekette bir askeri darbe teşebbüsü olduğunu anladık. “Yok artık, ne darbesi, şaka mı bu?” diye etrafa bakarken daha önce hiç olmamış bir şey oldu. Türk savaş uçakları ve helikopterleri, Ankara’nın göbeğinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ni bombalamaya başladı. Ne olduğunu ben galiba bu aşamada anladım. Hafta sonu tatili henüz bitmedi. Akşama kadar daha neler görebileceğimi şimdilik bilmiyorum. Şimdi hepimiz işlerimizin başına dönüp eskisi gibi yaşamaya…

Güven Sak

Bir süredir, “Yeşil Yeni Mutabakat ile iklim değişikliği konusunda, artık konuşmaktan yapmaya geçiyoruz” diyorum. Bugün bir düzeltme yaparak başlayayım. Bu ifade hem doğru hem de doğru değil.

İklim değişikliği gündemi yeni değil, en azından elli yıllık. Greenpeace, konu ile ilgili farkındalık yaratmak üzere 1971 yılında kuruldu. Dünyada iklim değişikliği konusunda ilk konferans, Stockholm İklim Konferansı, 1972 yılında toplandı. O zamandan beri iklim değişikliği ve etkilerini konuşuyoruz. Ancak, bu elli yıl içinde hiç adım atılmadı demek tam olarak doğru değil.

1987 tarihli Montreal Protokolü, ozon tabakasının incelerek işlevini yerine getirememesine neden olan kloroflorokarbonlar (CFC) gibi kimyasalların ithalatını ve üretimini…

China vs. Turkey

Güven Sak

2021 is the centenary of the establishment of the Communist Party of China (CCP). It is also the centenary of the first constitution of modern Turkey.

Accepted in January 1921 by the Grand National Assembly, the constitution was a response to the Sevres Treaty signed by the Istanbul government in August 1920. The Sevres treaty essentially divided the remaining territories of the Ottoman Empire between the imperial powers, while the constitution was an assertion of independence. It was also a confrontation of legitimacy between the officials of the Empire and the Imperial Dynasty.

Treaties to end the first…

Güven Sak

Since 2018, Turkey only comes up in EU Commission documents under the heading of the Eastern Mediterranean, treated not as a “necessary partner” but as an “adversary.” This is because the European Council, meaning the political leadership of all the countries, wanted it that way. Not anymore.

After their June 26, 2018 Summit, part of the Council’s general conclusion text read “The Council notes that Turkey has been moving further away from the European Union. Turkey’s accession negotiations have therefore effectively come to a standstill and no further chapters can be considered for opening or closing and no…

Güven Sak

Geçen yazının sonunda, “AB eğer bu hafta, Gümrük Birliği Modernizasyonu konusunda karşılıklı konuşmaya başlamamız için bir kapı açarsa, 2021 yılının müjdesi olur doğrusu” demiştim. Nitekim öyle oldu. Haziran 2021 AB Zirvesi’nden müjdeli haber çıktı. Top artık Türkiye’de.

Böylece küresel yeşil-dijital dönüşüm tartışmalarına doğrudan müdahil olabileceğimiz bir kapı açıldı. Ehem ile mühimi ayırabiliyorsanız, olan budur. Fırsatı ya kullanacağız ya da kullanamayıp sonradan fena hayıflanacağız. Gelecekle karşılaştığınızda, onu tanıyabilmeniz önemli

Müsaadenizle bugün yeşil dijital dönüşümün zorluklarından başlayarak meseleyi geçen hafta başladığım karbon fiyatlaması hadisesine bağlayayım. Doğrusu ya, başlayacak bu müzakere süreci ileküresel değişime intibak patikamızı tanımlamak ciddi düşünmeyi gerektirecek.

Klara ile Güneş’i…

Güven Sak

Turkey’s relationship with the West was a marriage of reason. Despite recent tensions, the reasons for that union continue to exist. Turkey’s economic and social transformation is good for both Turkey and the West. This will be all the more so in the post-pandemic recovery process. The Green New Deal on both sides of the Atlantic is set to energize Turkey’s relations with the West in general, and EU-Turkey relations in particular. The European Council summit on June 24–25 could yield a critical decision to this end. Let me tell you why.

The Turkish accession process was set…

Güven Sak

Yanı başımızda iklim değişikliği gündemi ile uyumlu bir yeni ticaret bölgesi şekilleniyor. G7'nin Cornwall Zirvesi, iklim değişikliği gündeminde konuşmaktan yapmaya geçilmekte olduğunu bir kez daha teyit etti. Toplam ihracatımızın yüzde 60'ı G7 ülkelerine gidiyor. Türkiye’nin bu değişimin dışında kalması mümkün mü? Hayır.

Geçişin nasıl olacağına dair ilk taslak metinler Avrupa Birliği (AB) kaynaklarından sızmaya başladı. Bütün alametler belirdi. Bu hafta, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) web sitesine karbon fiyatlamasını tartışan metinler konulmaya başlandı. Öyle anlaşılıyor ki, Türkiye’de karbon fiyatlaması için bir sistem tasarlamanın vakti geldi. Gelin bakın, neden?

Ulusal karbon fiyatlaması sisteminiz yoksa, AB’ye karbon vergisi ödeyeceksiniz

AB’nin sınırda…

güven sak

Notes from Turkey and its vicinity: It’s the economy, stupid

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store